Nejpůsobivější vyhlídky na vodní plochu v České republice

Havlova skála

Havlovu skálu dobře znají vodáci plující po řece Berounce. Vypíná se nad obcí Liblín, nedaleko od zříceniny hradu Libštejn. Havlova skála je jednoznačně považována za nejkrásnější vyhlídkový bod na středním toku Berounky. Není však paradoxně mezi turisty příliš známa, ovšem její kouzlo někteří lidé považují přímo za nadpozemský mystický výjev. Pohled do údolí údajně předčí i mnohé výstupy k rozhlednám či památným vrcholům v Česku.
řeka berounka

Králův stolec

Řeka Dyje protéká nedaleko Znojma zajímavou krajinou, na hranici vzdutí stejnojmenné přehradní nádrže je na kole nebo pěšky přístupný nově opravený dřevěný altán. Vyhlídkový bod, dostupný po zelené turistické značce, byl osazen odpočinkovým pavilonem již v roce 1892, ten později v roce 1922 vystřídal altánek vybudovaný Spolkem německých turistů.
české švýcarsko

Rabyně

Řeka Vltava je považována za národní symbol naší země. Své o tom věděl i Bedřich Smetana, když komponoval část své symfonické básně. V té době však neexistovala Slapská přehrada a tamní malebné údolí poutalo pozornost drsným říčním kaňonem. I přesto, že byl kaňon zaplaven, se vyplatí vypravit do městečka Nová Rabyně, odkud po silnici směrem k obci Nebřich narazíte na zajímavou vyhlídku nad modravou vodní hladinou. Ta je působivá zejména v létě a v té době tu také bývá v provozu občerstvovací stánek.

Belveder

Národní park České Švýcarsko je známým pojmem, v sezóně se tu pohybují stovky tuzemských i zahraničních obdivovatelů pískovcových útvarů a jednou z nejzajímavějších vyhlídek do údolí Labe je místo s názvem Belveder. Výškový rozdíl mezi vyhlídkou a řekou je zhruba 130 metrů. Součástí tohoto pozoruhodného zákoutí je Hotel Belveder, vybudovaný již v roce 1889, a umělá jeskyně s arkádou a letohrádkem.
řeka Vltava

Solenická podkova

Tímto názvem se přezdívá jeden z nejúchvatnějších vltavských meandrů v oblasti přehradní kaskády Orlík a Kamýk. Již samotný název napovídá, že meandr tvoří tvar podkovy, a nejpůsobivější pohled je právě z vyhlídkového místa zvaného Na Vraném. Solenická podkova se často objevuje na mnoha turistických průvodcích Středního Povltaví, je vděčným cílem profesionálních i amatérských fotografů. Je však poměrně hůře přístupná ze strmého svahu od obce Zduchovice, ale zdejší panorama rozhodně stojí za tu námahu.